Čokoládové prekvapenie z Rožňavy  (77/100)

Zverejnené 20.04.2020 17:34   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Oatmeal Stout #Kaltenecker

S rožňavským pivovarom Kaltenecker je to ako na hojdačke. Nikto im neberie zásluhy v tŕnistych začiatkoch slovenskej pivnej revolúcie, v dobách, kedy polotmavá jedenástka bola tým najväčším špeciálom aj v mestských krčmách. No marketing bol stále ich slabou stránkou. Pamätám si, ako sme ho prvýkrát hľadali. Predpokladali sme, že bude niekde v centre. Pýtali sme sa miestnych a tu napodiv nik ani len netušil, že v Rozňave nejaký pivovar funguje. Potom strih a niekoľko kapurkových Kapitula strong ale-ov so zahraničnými návštevami. Vznikli nové remeselné pivovary a Kaltenecker šiel akosi do úzadia. Aj kvalitou. Alebo sme už len začali mať viac rozmaznanejšie jazýčky. Reštrukturalizácia, zmena majiteľa, manažmentu, niekoľko konkurzov a pivovar bol pre mnohých ešte viac "za sklom". Najmä v lete sme sa radi zastavovali v ich pivovarskej reštaurácii. Bohužiaľ ani tá už niekoľko rokov nefunguje. Nedávno som ich pivá našiel v potravinách na sídlisku, tak reku po čase okoštujem od nich niečo nové. Do ruky mi hneď padol Chocolate Oatmeal Stout a ako tak pozerám na ich stránke, mierne vynovili svoju ponuku. Možnože sa odhodlám okúsiť aj novinky.

» čítaj ďalej

Kozy von!  (62/100)

Zverejnené 13.04.2020 23:30   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Session IPA #Jama Craft Brewery

Koľkože tých košických pivovarov vlastne na Slovensku existuje? V Prešove, vo Svite, dokonca aj v bratislavskom okrese v obci Chorvátsky Grob. Košičan Martin Lučko tam prvé pivo navaril ešte v roku 2014 a odvtedy sa jeho portfólio poriadne rozrástlo. Úprimne, radšej volím Splattera alebo Acida Viciousa, na svoju domovinu nezabudol napríklad pri pive / knihe Please No Disco Tonight, ale naposledy som z jeho produkcie zavadil o pivo s viaczmyselným názvom Kozy Von, tak som jednu butylku vzal aj domov.

» čítaj ďalej

Každý deň je dobrý  (56/100)

Zverejnené 10.04.2020 12:32   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Hefeweizen #Berhet

Weizeny mám rád, ale zatiaľ žiaden nevyhral (alebo sa iba tesne stretol) nad dobre ošetreným čapovaným Edelweissom. Pre niekoho možno sračka z veľkého pivovaru ... U nás tento štýl veľkú tradíciu nemá, avšak raz za čas sa nájdu aj výnimky. Napríklad na severe Slovenska (keby som chcel podpichovať, tak na juhu Poľska ;), kde klasickú pšenicu zmiešali s pomarančovou dužinou.

» čítaj ďalej

Pramálo roztopených Mannerov  (57/100)

Zverejnené 06.04.2020 15:59   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Imperial Baltic Stout #Ottakringer BrauWerk

Nedá sa ani poriadne popísať, aké nebíčko v papuli vie privodiť cmurkanie mannerového likéru. Snáď raz recenzia na stránke www.likerova-turistika.sk. Táto firma sa v spolupráci Ottakringer BrauWerk rozhodla navatiť aj mannerovské pivo. Zopár pív z tohoto viedeňského pivovaru sa mi už do hrdla dostalo a niektoré boli v celku unikátne poňaté (uhorkový Berliner Weisse alebo kyseláč Flanders Red), takže som začal pátrať. A od koho iného mohlo vypadnúť, že má jeden kúsok v archíve ako od Boba. Vďaka! Prost!

» čítaj ďalej

Frankie na dôchodku tíško závidí  (89/100)

Zverejnené 03.04.2020 13:59   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Gose #To Øl

Do tretice poriadne Gose! Logická hádanka: Čo vznikne ak moji najobľúbenejší kočovníci navaria jeden z mojich najobľúbenejších štýlov? Možno aj táto neobjektívna recenzia, ale právom! :)
Ospravelňujem sa za foto, fotografa som už vyhodil.

» čítaj ďalej

Všeliniečo z Baltiku  

Zverejnené 01.04.2020 13:05   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Gose #Rügener Insel-Brauerei

Pivá zo severonemeckého pivovaru Rügener Insel-Brauerei nie je problém zohnať v hypermarketoch rozmiestnených po celom Nemecku. Dostal som sa k tomu baltickému Gose (dík Ixo), ktoré má v popise baltické len vďaka tomu, že pivovar sídli na najväčšom nemeckom ostrove Rügen v Baltickom mori. Ináč varia aj baltický tripel, ale pobavil ma aj názov German Coast Double IPA.

» čítaj ďalej

Úvod do botaniky  (85/100)

Zverejnené 30.03.2020 11:46   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Gose #Falkon Independent Brewery

Gose patrí k mojim najobľúbenejším pivným štýlom. Jeho históriu perfektne zachytil Peter Hudák v článku Gose. Pivný štýl, ktorý vrátila do krčiem pivná revolúcia, preto nebudem od neho opisovať, čo to to gose vlastne je, prečítajte si to tam. Vo väčšine prípadov, hlavne v lete, siahnem po všetkom, čo má na sebe nápis gose, a potom len nadávam, aké nepodarky sa dajú skryť pod tento štýl, ktorý mnohí ešte neokúsili. Neslané, nekyslé (najlepšie kombinácia oboch), kadečo ovocné ... A potom sú tu pivovary, ktoré to proste vedia.

» čítaj ďalej

Magst du die Lógr?  (74/100)

Zverejnené 25.03.2020 21:11   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Imperial Porter #Privatbrauerei Zwettl

V rakúskych supermarketoch sa dá natrafiť na škatuľu štyroch portrov z pivovaru Privatbrauerei Zwettl z okresného mesta Zwettl (pôvodný slovanský názov Svetla) zo severného Rakúska. Cena 7 € za celú škatuľu, takže nebolo o čom.

» čítaj ďalej

Bulharsko - slovenský špinavec  (74/100)

Zverejnené 23.03.2020 22:45   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Imperial Milk Stout #Rhombus Craft Brewery #Wardrobe Beer Manufactury

Že pivná revolúcia prebehla v celej Európe dokazuje aj bulharsko - slovenská kooperácia s názvom Dirty. Niekoľko fliaš sa otočilo, keď toto pivo "dorazilo" na Slovensko, dokonca aj v čapovanej verzii, dnes sa však pozrieme, ako sa na neho podpísal čas a či je tento Imperial Milk Stout vhodný na archiváciu (trvanlivosť do 12.05.2018 - dík Bobo).

» čítaj ďalej

Švédsko - ruská dvojitá sprcha  (84/100)

Zverejnené 20.03.2020 22:42   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Double IPA #Brewski #Zagovor

Minimalistické plechovky od Švédov Brewski vnímam už dlhšiu dobu, avšak stále mám kdesi v podvedomí zakódované, že takéto pivo do plechovky nepatrí, takže som ich až doteraz nechával na pokoji a stále vybral čosi iné vo fľaši (dík Viktor za prezent). Veľká chyba! Táto double IPA (NEIPA?) bola uvarená v kooperácii s ruským pivovarom Zagovor, ktorý má toho tiež dosť na rováši.

» čítaj ďalej

[1] [2] [3] [4] [5] [6] 7[8] [9] [10]