Opátstvo založil v roku 1293 Bernhard z Prambachu, biskup z Pasova, ako cisterciánsky kláštor. Po mnohých pohromách, ktoré toto opátstvo sprevádzali po celú jeho históriu (1699 požiar alebo 1786 rozpustenie kláštora), ho v roku 1925 obnovili nemeckí mnísi, ktorí boli po 1. svetovej vojne vyhnaní z opátstva Oelenberg v Alsasku. 2. decembra 1939 opátstvo zabralo gestapo a bola vysťahovaná miestna komunita o počte 73 osôb. Štyria mnísi skončili v koncentračnom tábore Dachau, ostatní boli uväznení alebo museli narukovať. Po vojne sa vrátila asi len tretina z nich. Dnes je v opátstve iba sedem mníchov.
Bière de Garde je tradičný pivný štýl zo severného Francúzska varený na jar a uchovávaný v chladných pivniciach na konzumáciu v teplejšom počasí. Teraz sa samozrejme varí celoročne. Štýlovo dosť podobný belgickému štýlu Saison avšak bohatjší na slady a často aj alkoholom.
Pri tomto pive, ktoré bolo navarené pre obchodný režazec Lidl, som dopredu nemal žiadne prehnané očakávania. Veď aj tak nejak v hodnotení dopadol ...
Dnes jedno domovaričské.
Mám rád u pív slovné hračky. Hádajte aký štýl môžete navariť, ak chcete vzdať hold svojmu otcovi a ako sa dané pivo môže volať, ak má meniny posledný deň v roku?
15.02.2021 12:11 | adrik & bobo
Na pivovarnícku mapu pribudol pivovar Maravar koncom roku 2019. V obci Liptovský Trnovec pri vodnej nádrži Liptovská Mara nájdete okrem pivovaru aj pivný wellness. Vzali sme do parády celú ich doterajšiu produkciu.
14.02.2021 22:19 | adrik & bobo
Tretia časť hodnotenia pív bratislavského pivovaru General a ich valentínske dvojbalenie.
13.02.2021 19:37 | adrik & bobo
Druhá časť pochodovania s bratislavským pivovarom General. Tentoraz sme sa pozreli na kyseláče.
12.02.2021 15:09 | adrik & bobo
Na vojne som našťastie nebol, takže môžem hodnotiť len takto od stola zo zálohy.
Bratislavský pivovar General poslednou dobou púta pozornosť svojimi farebnými plechovkami (chválim!), prečo sa teda nepozrieť na nich podrobnejšie? Tu je prvá časť:
Poslednou, šiestou baskickou plechovka, s ktorou vás budem trápiť, je Imperial Pastry Stout s chuťou sladkého španielského pečiva Churros s čokoládou.
Piata baskická plechovka. Tentokrát kooperácia s nemeckým pivovarom Fuerst Wiacek, od ktorého som mal viac než len podarené pivá. Ďalšia Double IPA s ôsmimi percentami alkoholu.
Štvrtá baskická plechovka. Najviac nablýskaná. Podľa motýľa na nej usudzujem, čo znamená ten dlhočizný názov Pinpilinpauxa. Dámy a páni, Double IPA s 8 % alkoholu!