Z malého chorvátskeho pivovaru the Garden Brewery som ešte nič nekoštoval, takže keď som uvidel húf všetkých tých kyseláčov, ktorým sa venujú, musel som si aspoň jeden vybrať. Najzaujúmavejší mi prišiel za studena chmelený kyseláč s prekvapivým názvom Dry-Hopped Sour.
Oficiálne označenie trapistické pivo sa zaviedlo Medzinárodnou asociáciou trapistov (International Trappist Association) v roku 1997. Dovtedy sa všetky pivá varené v kláštoroch označovali jednoducho "abbye beers" (Bières d'Abbaye alebo Abdijbier). V súčasnosti varí trapistické pivo až 14 kláštorných pivovarov. Šesť v Belgicku, dva v Holandsku a po jednom vo Francúzsku, Rakúsku, USA a najnovšie aj v Taliansku, Španielsku a Anglicku. Označenie Authentic Trappist Product má iba dvanásť z nich. Prečo? Musia spĺňať tieto tri kritériá:
1. Všetky suroviny na výrobu musia byť vyrobené alebo vypestované v bezprostrednom okolí opátstva.
2. Výroba sa musí realizovať pod dohľadom mníchov alebo mníšok.
3. Pivovar nemá slúžiť ako ziskový podnik. Zisky by mali byť určené pre potreby kláštora, charitatívnu prácu alebo pomoc ľuďom v núdzi.
"Menej" známejší plzenský Pivovar Raven sa môže pochváliť veruže pestrou ponukou pív. Napríklad aj týmto Tea Pale Ale.
Pivovar Põhjala sídli v estónskej metropole v Talline a vedie ho Christopher Pilkington, bývalý zamestnanec pivovaru Brewdog. A je to aj cítiť. Nielen cenami, ale aj kvalitou. Podarilo sa to aj pri tomto "severnom" kúsku?
Atak chmielu bola jedna z mojich prvých íp z malých poľských pivovarov. Už vtedy to bol nenormálny chmeľový náhul. Preto ak som zbadal v obchode Smaki Podhala v Zakopanom (Pilsudskiego 2C) starú známu zelenú etiketu, prihodil som jednu butelku k nákupu. A ako dopadlo toto pivo po rokoch?
Jeden z najmladších slovenských pivovarov (písané v roku 2019 pozn. adrik) - pivovar Herrenwald otvorili minulý rok v časti obce Malá Ida (okres Košice - okolie) s názvom Panský les, podľa ktorého nesie svoje meno. Varia spodne i vrchne kvasené pivá a svoje priestory ponúkajú aj kočovníkom. Navyše v letných mesiacoch je to príjemné zakončenie kúpania v neďalekej obľúbenej rekreačnej lokalite Pod Bukovcom.
Novinkou na výčape je Blondes passion (ale s marakujou a mangom), lež dnes sa pozrieme na chuť úplne inému pivnému štýlu, ktorý som "uchmatol" z podnikovej chladničky.
Ktorý český pivovar varí najviac pív v štýle NEIPA, Milkshake IPA alebo kyseláčov? A do toho sa ešte neboja pridať ovocie? Bingo! Rodinný Pivovar Zichovec. Je libo NEIPU s passion fruit? Žiaden problém!
Rodinný pivovar Zichovec na týchto stránkach vôbec netreba predstavovať. Musím ale trošku poopraviť predchádzajúce tvrdenie, že nevedia navariť "normálne" pivo. Pil som už od nich aj ležiaky, ale radšej zostanem pri vyšších percentách a šialených kombináciách.
Apropo je libo jahodový milkshake?
Pivovar v obci Stará Turá existuje od roku 2015. Do stálej ponuky pív patrí Blonďák, Ryšavec a Brunet. Tie sú sezónne dopĺňané o vybrané špeciály. Názvy vyjadrujú farebnosť pív od svetlého, až po tmavé. Bohužiaľ sme nikdy nemali cestu okolo a mimo región sme na toto pivo nikde nenarazili, aj keď o jeho existencii sme samozrejme vedeli už dávno. Odškrtávam si teda další slovenský pivovar (vďaka R.).
BrewDog. Pre niekoho kultová, ale aj zatracovaná značka. Pre mnohých modla, iní si zas myslia, že to pankáči nikdy neboli. Jedno však treba uznať - tejto značke to proste vyšlo. A hlavne aj vďaka nej si dnes môžeš dať čosi iné ako český ležiak.
Dnes si uchutnáme ich kyseláč Quench Quake s grepom a mandarinkami.