Poľský pivovar Perun, situovaný niekoľko kilometrov južne od Varšavy, by svojou pestrou ponukou skryl nielen väčšinu slovenských pivovarov. Pokiaľ mi ešte pamäť slúži, toto je moje prvé pivo od nich a hneď Hazy Sencha Earl Grey IPA. Pekné prvé stretnutie, nie? Je pravdou, že čajové IPY cielene vyhľadávam (samozrejme ak ich pivovar varí), takže som bol na tento čajovo - pivný mok celkom zvedavý. Snáď sa mi raz podarí naraziť aj na ich Braggot alebo Barley Wine.
Koľko druhov ÍP vlastne existuje? Podľa BJCP len deväť. Vďaka šikovným ľuďom sa však v tomto štýle dajú bez väčšej námahy nájsť nové - ešte nezaradené podkategórie, nehovoriac o rôznych hybridoch a ochutených odrodách. Aj keď som sa už stretol naozaj s kadečím, nie všetky takéto pokusy ale musia nutne dopadnúť zle. To je prípad piva Jasmine IPA, ktorý som našiel v nemeckom Kauflande. Navarené bolo u kanadských Steamworks a asi netreba polemizovať o tom, či ide o mikropivovar, ak vedia zásobovať hypermarkety na druhej strane Atlantiku.
Ďalšie pivo od poľských kočovníkov Hopito, pri ktorom ma na kúpu zlákala pekná kreslená etiketa. Dá sa na ňu čumieť v kuse a stále na nej nájdete nejaký nový detail. A či pri nej zacítite aj rytmus mestskej džungle na východnom pobreží?
Na spontánne kvasené pivo vyrobené v kooperácii pivovaru Shenk a vinárstva Strekov som mal zálusk už dávnejšie. Jedného dňa mi napísala moja východo-západná spojka, že či mi má niečo z Bratislavy doniesť. A voľba padla práve na tento pivovar. Poznáte ich slogan? "Pretože vo víne je pravda a v pive zas sranda." Ale späť k príbehu. Vyložil ho s celkom vážnou tvárou a slovami: "Predali mi staré pivo" Tak sme o tom trochu pokecali, pomenili pivá a ja som celý víkend odpočítaval sekundy, kedy budem mať tento skvost v pohári. Dík Vlado!
Pivovar Tiny Rebel funguje vo Walese od roku 2012 a neprevádzkujú tam len svoj pivovar (v 2017 sa stihli presťahovať do nového pivovaru), ale starajú sa aj o niekoľko vlastných podnikov. Za ten čas si isto natrafil na ich kreslené plechovky. Napríklad ako ja naposledy na ich NEIPU Holy Hand Grenade.
29.10.2020 17:54 | adrik & bobo
Reštauračný pivovar Hostinec navštevujeme od jeho začiatkov. Doslova od prvého dňa. Vyskúšali sme tam takmer každé, ak nie naozaj každé pivo, ktoré v ňom bolo navarené. Najnovšie sa dali aj na spodne kvasené pivá (predtým sa 10° a 12° "tvárili" ako ležiaky, ale boli to vrchne kvasené ejly), tak sa poďme spolu na to pozrieť, ako sa im to vydarilo.
Od severopoľského pivovaru AleBrowar som už nejaké to pivo mal. Neodolal som však nápisu na etikete Cheesecake Pastry Sour. Čo to ten najnovší módny výstrelok Pastry Sour vlastne je? V tomto prípade je to kyseláč, ktorý vonia a chutí ako cheesecake, ale prirodzene v ňom nie je žiaden cheesecake (pozdravujem Mad Scientist, ktorým by to problém nerobilo). Požadovaná vôňa a chuť je výsledkom kombinácie použitých surovín, rôznych prísad a kvasiniek. A chutí teda toto pivo naozaj ako cheesecake?
Čili pivá sú poväčšine katastrofa. Buď žiaden alebo len veľmi jemný náznak štipľavosti. Jediné naozaj skutočne štipľavé pivo, ktoré mi vytrelo zrak, teda jazyk, bolo Poison od Maďarov Legenda Sörfőzde (dík A.!). A druhé toto, ku ktorému som sa ja ignorant dostal až teraz.
Len tak zo zvedavosti. Koľko pivovarov z Lotyšska poznáš? Priznám sa, že ja okrem Malduguns ani jeden. V ich portfóliu pritom nájdeš štýl, aký si zmyslíš. Napríklad aj túto ich najtemnejšiu stránku Tumšā Puse.
Nechajte pre tentoraz iné koníčky a úchylky stranou a venujme sa iba pivu. Poprad je mesto, v ktorom sa žiaden pivár iste nudiť nebude. Je z čoho vyberať, všetko je blízko (doslova na jednej ulici) a s prekrásnym výhľadom na naše veľhory.