Pivné pohľady: Take it easy
18.01.2021 22:28 | adrik & bobo
Po čase opäť niečo od bardejovského Berhetu. A ako pozerám na čiarový kód, všetky pivá už zrejme varia na Slovensku.
Po čase opäť niečo od bardejovského Berhetu. A ako pozerám na čiarový kód, všetky pivá už zrejme varia na Slovensku.
Čierny kameň je názov pivovaru sídliaceho v obci Liptovské Revúce. Aj keď stále fungujú v skúšobnej prevádzke, na ich produkciu natrafíte nielen vo vlastných prevádzkach v Ružomberku alebo v spomínanej obci. Asi päťkilometrová odbočka z Liptovskej Osady (cestou z Donovalov na Ružomberok) za to určite stojí. Útulný penziónik v objatí Malej Fatry a Nízkych Tatier s reštauráciou a vlastným pivom. Jednoduchý jedálny lístok (na tie maličké priestory úplne postačujúci), ale potešil vyprážaný syr, ktorý na tom lístku nebol. V čase našej návštevy mali na čape tri vlastné pivá (ležiak, Märzen a IPA) plus plnú chladničku. Z nej sme si domov zobrali dva kúsky - Ďateľ z Marsu 14° (Nefiltrované a nepasterizované vrchne kvasené svetlé pivo, špeciálny ležiak (?) typu American India Pale Ale.) a Electric sofia 13° (Nefiltrované a nepasterizované vrchne kvasené svetlé pivo typu Grapefruit India Pale Ale.).
Po takmer tri štvrte roka dobré správy aj z nášho mesta. Pivovar Šemrák, ktorý už mnohí - vrátane mňa stihli pochovať, začal svoje pivá plechovkovať. Hneď som si šiel po ich rokmi oceňovaný ležiak, ktorý kvasí v otvorenej spilke a v ležiackom tanku zreje minimálne 90 dní.
Mám rád kooperácie. Tak by to celé vlastne malo fungovať. Žiaden konkurenčný boj a podrážanie sa, ale priateľské držanie spolu. Viem, dobre sa mi o tom píše od stola. Poďme radšej na pivo, alebo ak chcete, jačmenné vínečko. V tomto prípade sily spojili Londýnčania Weird Beard Brew Co. a Švédi Electric Nurse, pohrali sa s názvami svojich pivovarov a urobili hneď niekoľko druhov tohoto Barley Wine. Ku mne sa dostala jeho čistá verzia.
Spojením síl Švédov Dugges Bryggeri a šialených Poliakov Deer Bear vyšiel tento vysokoalkoholový Imperial Stout, ktorý zrel v sudoch od Portského. Budem sa musieť po pivách od Švédov ešte poobzerať. Veruže majú čo ponúknúť ...
Mám rád experimenty. Navyše ak sú dotiahnuté do zdarilého konca. Jedným takým môže byť aj Smoked Berliner Weisse od vroclavského pivovaru Browar Profesia.
Pivá od holandského Brouwerij De Molen s nenápadnými etiketami sú šialenstvá. Na druhej strane pekne si posedieť na terase budapeštianskeho pivovaru Reketye Brewing Co. pri brehu Dunaja má tiež svoje čaro. A čo môže výjsť spojením týchto dvoch pivovarov? No predsa Spiced Smoked Doppelbock s mletou červenou paprikou. Za papriku ďakujem svojmu Mikulášovi, ktorý sa bál jej pikantnosti.
Vianočný set troch pív Pivovaru Huncút z Tomášoviec zo Stredného Slovenska.
Vídeňáci Brew Age neustále rozširujú svoju ponuku. Nielen čo sa týka základnej rady (novinkou je napríklad Alkoholfrei IPA), ktorú ľahko kúpite v obchodnej sieti Spär, ale pekne sa opustili aj pri limitkách. Peňaženka by pekne zaplakala (manželka tiež), keby som mal vyskúšať všetky tie vymrazované a Barrel Aged srandy, ale neodpustil som si neobjednať aspoň IPU s kvasinkami Brettanomyces. Prost!
Piť tak toto pivo na Floride ... V týchto pohnutých časoch musí stačiť teplo radiátora, plný pohár a v ňom dobrá American IPA. Možno aj tá od Herrenwaldu?