Berlin - malé / veľké, lacné / drahé, čisté / špinavé mesto (zaintresovaní
pochopia :)) Mesto ktoré navštevujem veľmi rád pre jeho bohatú ponuku koncertov,
atmosfére a samozrejme aj pre pivné potulky. Cieľom tohoto výletu bol ako
iná, koncert. Dnes to padlo na the KIDS, belgickí veteráni hrajúci od roku 1976.
S rožňavským pivovarom Kaltenecker je to ako na hojdačke. Nikto im neberie zásluhy v tŕnistych začiatkoch slovenskej pivnej revolúcie, v dobách, kedy polotmavá jedenástka bola tým najväčším špeciálom aj v mestských krčmách. No marketing bol stále ich slabou stránkou. Pamätám si, ako sme ho prvýkrát hľadali. Predpokladali sme, že bude niekde v centre. Pýtali sme sa miestnych a tu napodiv nik ani len netušil, že v Rozňave nejaký pivovar funguje. Potom strih a niekoľko kapurkových Kapitula strong ale-ov so zahraničnými návštevami. Vznikli nové remeselné pivovary a Kaltenecker šiel akosi do úzadia. Aj kvalitou. Alebo sme už len začali mať viac rozmaznanejšie jazýčky. Reštrukturalizácia, zmena majiteľa, manažmentu, niekoľko konkurzov a pivovar bol pre mnohých ešte viac "za sklom". Najmä v lete sme sa radi zastavovali v ich pivovarskej reštaurácii. Bohužiaľ ani tá už niekoľko rokov nefunguje. Nedávno som ich pivá našiel v potravinách na sídlisku, tak reku po čase okoštujem od nich niečo nové. Do ruky mi hneď padol Chocolate Oatmeal Stout a ako tak pozerám na ich stránke, mierne vynovili svoju ponuku. Možnože sa odhodlám okúsiť aj novinky.
Koľkože tých košických pivovarov vlastne na Slovensku existuje? V Prešove, vo Svite, dokonca aj v bratislavskom okrese v obci Chorvátsky Grob. Košičan Martin Lučko tam prvé pivo navaril ešte v roku 2014 a odvtedy sa jeho portfólio poriadne rozrástlo. Úprimne, radšej volím Splattera alebo Acida Viciousa, na svoju domovinu nezabudol napríklad pri pive / knihe Please No Disco Tonight, ale naposledy som z jeho produkcie zavadil o pivo s viaczmyselným názvom Kozy Von, tak som jednu butylku vzal aj domov.
Weizeny mám rád, ale zatiaľ žiaden nevyhral (alebo sa iba tesne stretol) nad dobre ošetreným čapovaným Edelweissom. Pre niekoho možno sračka z veľkého pivovaru ... U nás tento štýl veľkú tradíciu nemá, avšak raz za čas sa nájdu aj výnimky. Napríklad na severe Slovenska (keby som chcel podpichovať, tak na juhu Poľska ;), kde klasickú pšenicu zmiešali s pomarančovou dužinou.
Nedá sa ani poriadne popísať, aké nebíčko v papuli vie privodiť cmurkanie mannerového likéru. Snáď raz recenzia na stránke www.likerova-turistika.sk. Táto firma sa v spolupráci Ottakringer BrauWerk rozhodla navatiť aj mannerovské pivo. Zopár pív z tohoto viedeňského pivovaru sa mi už do hrdla dostalo a niektoré boli v celku unikátne poňaté (uhorkový Berliner Weisse alebo kyseláč Flanders Red), takže som začal pátrať. A od koho iného mohlo vypadnúť, že má jeden kúsok v archíve ako od Boba. Vďaka! Prost!
Do tretice poriadne Gose! Logická hádanka: Čo vznikne ak moji najobľúbenejší kočovníci navaria jeden z mojich najobľúbenejších štýlov? Možno aj táto neobjektívna recenzia, ale právom! :)
Ospravelňujem sa za foto, fotografa som už vyhodil.
Pivá zo severonemeckého pivovaru Rügener Insel-Brauerei nie je problém zohnať v hypermarketoch rozmiestnených po celom Nemecku. Dostal som sa k tomu baltickému Gose (dík Ixo), ktoré má v popise baltické len vďaka tomu, že pivovar sídli na najväčšom nemeckom ostrove Rügen v Baltickom mori. Ináč varia aj baltický tripel, ale pobavil ma aj názov German Coast Double IPA.
Gose patrí k mojim najobľúbenejším pivným štýlom. Jeho históriu perfektne zachytil Peter Hudák v článku Gose. Pivný štýl, ktorý vrátila do krčiem pivná revolúcia, preto nebudem od neho opisovať, čo to to gose vlastne je, prečítajte si to tam. Vo väčšine prípadov, hlavne v lete, siahnem po všetkom, čo má na sebe nápis gose, a potom len nadávam, aké nepodarky sa dajú skryť pod tento štýl, ktorý mnohí ešte neokúsili. Neslané, nekyslé (najlepšie kombinácia oboch), kadečo ovocné ... A potom sú tu pivovary, ktoré to proste vedia.
V rakúskych supermarketoch sa dá natrafiť na škatuľu štyroch portrov z pivovaru Privatbrauerei Zwettl z okresného mesta Zwettl (pôvodný slovanský názov Svetla) zo severného Rakúska. Cena 7 € za celú škatuľu, takže nebolo o čom.
Že pivná revolúcia prebehla v celej Európe dokazuje aj bulharsko - slovenská kooperácia s názvom Dirty. Niekoľko fliaš sa otočilo, keď toto pivo "dorazilo" na Slovensko, dokonca aj v čapovanej verzii, dnes sa však pozrieme, ako sa na neho podpísal čas a či je tento Imperial Milk Stout vhodný na archiváciu (trvanlivosť do 12.05.2018 - dík Bobo).